Padomi

Aizsargājiet savu bērnu ādu – aizsardzība pret sauli un UV stariem

apsiaga nuo saulės ir UV

SPF veidi, visbiežāk sastopamās bērnu ādai paredzēto saules aizsarglīdzekļu sastāvdaļas un padomi, kā izvairīties no nelabvēlīgas UV starojuma ietekmes uz ādu.

Āda ir lielākais ķermeņa orgāns, kas veido aptuveni 10 % no cilvēka ķermeņa masas. Āda noveco, ja to ietekmē dažādi ārējie faktori, piemēram, UV starojums. Āda kļūst plānāka, sausāka, mazāk elastīga un krunkaina, palielinot ādas ļaundabīgo audzēju risku. Lai novērstu šos nevēlamos ādas procesus, tiek izmantoti ādas kopšanas līdzekļi ar saules aizsargfaktoru (SPF). Aizsardzība pret saules iedarbību vasarā ir būtiska, lai novērstu saules apdegumus un neatgriezeniskus ādas bojājumus. [1,2].

SPF ir skaitlis, kas norāda, cik reizes ilgāk mēs varam uzturēties saulē ar saules aizsarglīdzekli, salīdzinot ar to, cik ilgi mūsu āda spētu uzturēties bez jebkādas aizsardzības. Piemēram, ja jūsu āda parasti apdeg 10 minūtēs, lietojot SPF 30 līdzekli, saulē varat uzturēties līdz pat 300 minūtēm (10 minūtes x 30). Tomēr jaunākie zinātniskie pierādījumi liecina, ka SPF produkti ir atkārtoti jālieto ik pēc 1-2 stundām [2, 3].

Ir dažādi SPF veidi, piemēram, SPF 5, 10, 15, 30, 50 utt. Jo lielāks SPF numurs, jo lielāka aizsardzība pret UVB stariem, kas izraisa saules apdegumus. Tomēr ir svarīgi atzīmēt, ka SPF nesamazina UVA staru kaitīgo ietekmi, kas ir saistīta ar ilgtermiņa ādas bojājumiem (priekšlaicīgu ādas novecošanos un melanomas risku). Svarīgi atcerēties, ka aizsardzība ar SPF ir būtiska, ja nav saules gaismas un ir mākoņainas dienas, jo vasaras periodā UV indekss nereti ir augstāks nekā parasti (katru dienu varat pārbaudīt indeksu internetā vai lietotnē savā tālrunī, piemēram, “UV index app”). [4, 5].

Zīdaiņi un bērni ir īpaši jutīgi pret saules stariem, tāpēc būtiska ir atbilstoša saules aizsardzība. Ieteicams lietot vismaz SPF 30 produktus, kas īpaši izstrādāti bērniem un zīdaiņiem. Ir svarīgi izmantot arī citus aizsardzības līdzekļus, piemēram, cepures, cepures un aizsegus, lai samazinātu tiešo saules gaismas ietekmi uz mazuļa ādu. Svarīgi ir arī uzturēt šķidruma līdzsvaru pēc dienas, kas pavadīta saulē, jo ilgstoša atrašanās saulē var izraisīt pastiprinātu svīšanu, kas var izraisīt šķidruma zudumu organismā, un ir ieteicams laiku pa laikam lietot elektrolītus, lai atjaunotu organisma fizioloģisko barjeru. Svarīgi ir mitrināt ādu un izvēlēties ķermeņa kopšanas līdzekļus, kas satur mīkstinošas vielas, kuras veido aizsargbarjeru uz ādas virsmas, palīdzot novērst mitruma zudumu un saglabāt ādu mīkstu un elastīgu. Populārākie ādas kopšanas līdzekļos izmantotie mīkstinošie līdzekļi ir jojobas, kokosriekstu, mandeļu, olīvu eļļas, šī sviests, glicerīns, skvalāns, dimetikons, keramīdi [5, 6].

 

Tālāk ir uzskaitītas dažas no sastāvdaļām, kuras var atrast bērnu sauļošanās kosmētikā:

  • Cinka oksīds. Tas ir minerālu filtrs, kas atstaro UVA un UVB starus. UVA stari noveco ādu un var izraisīt ādas vēzi, savukārt UVB stari izraisa saules apdegumus. Cinka oksīds ir pazīstams ar savu spēju efektīvi bloķēt abu veidu starojumu. To uzskata par drošu un saudzīgu bērnu jutīgai ādai. Uzklājot uz ādas produktus ar šo minerālu filtru, cinka oksīds veido baltu slāni, kas var nedaudz balināt bērna ādu, taču daudzi saules aizsarglīdzekļu zīmoli tagad piedāvā produktus ar “mikronizētām” vai “nano” cinka oksīda daļiņām, kas ir mazākas un mazāk balinošas, tomēr joprojām nodrošina efektīvu aizsardzību pret saules iedarbību. Zināms, ka cinka oksīds ir piemērots arī cilvēkiem ar jutīgāku ādu [5, 6, 7].
  • Titāna dioksīds. Vēl viens minerālu filtrs, kas nodrošina aizsardzību pret UVA un UVB stariem. Tāpat kā cinka oksīds, tas veido fizisku barjeru uz ādas virsmas un atstaro abu veidu saules starus, piešķirot ādai baltu nokrāsu. Tas rada arī vieglāku krēma/ sauļošanās krēma tekstūru. Titāna dioksīdu parasti kombinē ar cinka oksīdu, lai panāktu spēcīgāku efektu. Jāatzīmē, ka nesen tika apšaubīts šīs sastāvdaļas drošums, taču tā joprojām ir sastopama nelielā skaitā tirgū pieejamo produktu [5, 6, 7].
  • Oktokrilēns. Tas ir organisks UV filtrs, kas aizsargā pret UVA un UVB starojumu. Lai gan oktokrilēns ir drošs lietošanai bērnu kosmētikā, cilvēkiem ar jutīgu un alerģisku ādu vajadzētu izvēlēties produktus ar citiem UV filtriem, piemēram, cinka oksīdu. Šī sastāvdaļa palīdz stabilizēt citas saules aizsarglīdzekļa sastāvdaļas un nodrošina papildu aizsardzību pret UVB starojumu [5, 6, 7].
  • Mexoryl SX (tereftalilidēndikamforsulfoskābe). Tas ir ķīmisks savienojums, kas galvenokārt nodrošina aizsardzību pret UVA stariem. Tas efektīvi bloķē īsos UVA starus, kas iekļūst dziļākos ādas slāņos. Ideālā gadījumā šo komponentu izmanto kombinācijā ar sastāvdaļām, kas aizsargā pret UVB [5, 6, 7].

 

Drošs saules aizsardzības faktors (SPF) vasarā ir neaizstājams aspekts. Izvēloties pareizo SPF, jāņem vērā tā veiktspēja, atšķirības un piemērotība dažādām vecuma grupām. Ieteicams izmantot augstāku SPF, ja gatavojaties ilgstoši uzturēties saulē vai ja jums ir jutīgāka āda. Lūdzu, ņemiet vērā, ka aizsardzība pret saules stariem nav vienīgais līdzeklis – ir svarīgi valkāt aizsargapģērbu un izvairīties no ilgstošas tiešas saules gaismas iedarbības, īpaši zīdaiņiem un bērniem.

 

  1. Saleh, M. M., O. Awwad et al. Ar ādas vēzi un aktīnisko keratozi saistīto zināšanu, saules aizsardzības paradumu un saules aizsarglīdzekļu lietošanas korelācija Jordānijas iedzīvotāju vidū. Journal of Cosmetic Dermatology. Vol. 21, 12. numurs, p.p. 7066-7074. 2022. Piekļuve: https://doi.org/10.1111/jocd.15377
  2. Olivet, M., & Kole, L. Sunscreen Knowledge and Sun Protective Behaviors among Medical Students at a Southern US Institution. SKIN The Journal of Cutaneous Medicine, 7(2), 668-680, 2023. Piekļuve: https://doi.org/10.25251/skin.7.2.3
  3. Emily Keyes, Victoria P. Werth, Bruce Brod. Amerikas Savienotajās Valstīs parasti pārdoto plaša spektra saules aizsarglīdzekļu ar augstu SPF potenciālais alerģiskums; no pacientu ar autoimūnu ādas slimību viedokļa. International Journal of Women’s Dermatology. Vol. 5, 4. numurs, 2019, p.p. 227-232, ISSN 2352-6475.
  4. Phadungsaksawasdi, P, Sirithanabadeekul, P. Ultravioleto staru filtri saules aizsarglīdzekļos, kas marķēti lietošanai bērniem un jutīgiem Pediatriskā dermatoloģija.. 2020; 37: 632- 636. https://doi.org/10.1111/pde.14170
  5. H.P. Infante, P.M.B.G. Maia Campos, L.S. Calixto, M.E. Darvin, M. Kröger, S. Schanzer, S.B. Lohan, J. Lademann, M.C. Meinke, Infantes fizikāli mehānisko īpašību ietekme uz saules aizsarglīdzekļu formulu SPF uz ex vivo un in vivo ādu. International Journal of Pharmaceutics. Vol. 598, 2021. ISSN 0378-5173,
  6. Ma, Y, Yoo, J. Saules aizsarglīdzekļu vēsture: atjaunināts skatījums.Journal ofCosmeticDermatology. p., 1044- 1049, 2021. Pieejams: https://doi.org/10.1111/jocd.14004.
  7. Charalambides et al. Saules aizsargkrēma lietošanas maksimālas lietošanas apstākļos ietekme uz saules aizsargkrēma aktīvo vielu koncentrāciju plazmā: kritisks novērtējums. British Journal of Dermatology, Volume 182, Issue 6, 1 June 2020, Pages 1345-1347, https://doi.org/10.1111/bjd.18803