Bērna gulēšana uz vēdera ir svarīga viņa fiziskajai attīstībai. Tā ir bērna fiziskās aktivitātes izpausme. Kakla, plecu joslas un muguras muskuļi darbojas, kad bērns atrodas uz vēdera. Tas arī stiprina kakla kontroli (galvas stāju) un attīsta kakla mugurkaulu. Amerikas Pediatru asociācija iesaka mazuļus likt uz vēdera jau no pirmajām dzīves dienām.
Gulēšana uz vēdera stiprina mazuli, palīdzot viņam attīstīties, pilnveidoties, pilnveidoties un vienmērīgāk sasniegt nākamos attīstības posmus. Guļot uz vēdera un stiprinot dažādas muskuļu grupas, bērns attīstīs spēcīgu apakšdelmu balstu, iemācīsies pārvietot ķermeņa svaru no vienas rokas uz otru, aizsniegt rotaļlietas dažādos virzienos un pēc tam mācīsies rāpot un vēlāk rāpot. Tāpēc jau no pirmajām dzīves dienām ir tik svarīgi, lai mazuļi gulētu uz vēdera un uz vēdera. Zinātniskajā literatūrā pierādīts, ka gulēšana uz vēdera ir pozitīvi saistīta ar aktīvāku kustību un vienmērīgāku attīstību, zemāku ķermeņa masas indeksu (ĶMI) un ir svarīga plagiocefālijas (galvas saplacināšanās, “miegaina bērna galva”) novēršanai. Vēdera vēderplēve ir iekļauta Pasaules Veselības organizācijas ieteikumos par veselības veicināšanu un fizisko aktivitāti bērniem, kā arī veselības veicināšanas programmās Eiropas valstīs, Kanādā, Austrālijā un Dienvidāfrikā.
Bērna atrašanās uz vēdera ilgumam jāsākas ar pāris sekundēm un pakāpeniski jāpalielinās. Amerikas Pediatru asociācija iesaka trīsmēnešgadīgajam bērnam veltīt līdz 60 minūtēm laika uz vēdera dienā (bet ne mazāk kā 15-20 minūtes dienā). Tas ietver nēsāšanu (bērnam guļot uz vēdera), gulēšanu uz dažādām virsmām un ripošanu uz bumbiņas, guļot uz vēdera (ripošana vēderu uz leju).
Daži bērni piedzimst spēcīgāki un jau no pirmajām dienām cenšas pacelt galvu, bet citi piedzimst nedaudz vājāki, tāpēc gulēšana uz vēdera viņiem izraisa negatīvas emocijas. Šiem zīdaiņiem ir grūtības gulēt uz vēdera un pacelt galvu. Tāpēc ir svarīgi zināt, kā atvieglot mazuļa gulēšanu uz vēdera un pieradināt viņu pie šādas gulēšanas. Ir divi galvenie veidi, kā jums vajadzētu likt mazulim uz vēdera:
- Kad mazulis guļ uz muguras, jums ir jāapņemas ar roku un kāju ap mazuli un jāapgriež tas uz vēdera kā baļķis (no trešā mēneša un vēlāk – ar rotāciju, jo mugurkaulīši ir mīksti un rotācija var radīt pārāk lielu spiedienu uz mugurkaulīšiem);
- Novietojiet bērnu uz līdzenas virsmas, kad pacelts un tur vēderu uz leju.
Ir noderīgi zināt dažas pozīcijas, kas palīdzēs jums nēsāt mazuli uz vēdera:
- kad mazuļa rokas ir izstieptas uz priekšu (šajā vietā darbojas mazuļa kakls, plecu josla un mugura),
- kad tiek turēts tikai bērna vēders (ir iesaistīts tikai bērna kakls un mugura).
Bērna nēsāšanas laikā ir svarīgi mainīt gan nēsāšanas, gan roku pozīcijas, lai aktivizētu abas ķermeņa puses un izvairītos no vienas puses dominances.
Ir lietderīgi arī zināt, ka pirmajos dzīves mēnešos, lai pieradinātu mazuli gulēt uz vēdera, gulēt uz attīstības galda pret spoguļa virsmu un gulēt klēpī, ir lietderīgi izmantot gulēšanu uz vēdera. Tāpat ir svarīgi, ka pirmajos mēnešos mazulis vislabāk redz melnbalto, tāpēc ir lietderīgi vēderlaikā iekļaut melnbaltus attēlus vai rotaļlietas.
Jau no otrā vai trešā mēneša mēs varam vingrināt mazuli, kā palīglīdzekli izmantojot vingrošanas bumbu. Šūpošanās uz bumbiņas atgādina mazulim par atrašanos mātes vēderā. Tā ir nestabila virsma, tāpēc vingrinājumu laikā tiek iesaistīti vairāk muskuļu. Bērns tiek efektīvi stiprināts. Ieteicamie vingrinājumi šim dzīves periodam:
- Mēs noliekam mazuli uz bumbas ar vēderu un ar rokām turam viņas rokas, bet elkoņus iespiežam bumbā. Mēs atbalstām mazuļa sēdekli ar krūtīm vai vēderu. Ritiniet bumbu uz priekšu un atpakaļ, turot rokās mazuli.
- Turiet bērnu kā iepriekšējā vingrinājumā. Ritiniet bumbu pa kreisi un pa labi.
- Kad bērns guļ uz bumbas, mēs apskrūvējam bērna elkoņus un ripojam bumbu uz priekšu, nedaudz paceļot bērna ķermeņa augšdaļu.
Trešajā mēnesī mazulim, kas guļ uz vēdera, jau vajadzētu balstīties uz spēcīgiem apakšdelmiem, un elkoņiem vajadzētu atrasties vienā līnijā ar pleciem, nevis tuvu ķermenim. Galva jātur vismaz vienu minūti. Galvai jābūt novietotai taisnā leņķī (90°). Ja jūsu mazulim ir šie elementi, viņam vai viņai patiks vēdera laiks un tas noritēs raiti. Jūsu mazulim labāk patiks gulēt uz vēdera, nevis uz muguras. Bērna dzīves trešais mēnesis ir īpaši svarīgs tā turpmākai attīstībai.
Lekcija. fizioterapeite Vaiva Selevičienė
Teksta pamatā ir turpmāk minētie avoti:
- Pasaules profesionālās organizācijas: www.apa.com; www.pathways.org; aota.org.
- Hewitt, L., Kerr, E., Stanley, R. M., & Okely, A. D. (2020). Laika pavadīšana uz vēdera un zīdaiņu veselības rādītāji: sistemātisks pārskats. Pediatrija, 145(6).
- Williams, E., & Galea, M. (2023). Vēl viens skatījums uz “vēderlaiku” primārās plagiocefālijas profilaksei un motoriskajai attīstībai. Infant Behavior and Development, 71, 101839.
- Okely, A. D., Ghersi, D., Hesketh, K. D., Santos, R., Loughran, S. P., Cliff, D. P., … & Tremblay, M. S. (2017). Sadarbības pieeja vadlīniju pieņemšanai/pielāgošanai – Austrālijas 24 stundu kustību vadlīnijas agrīnā vecumā (no dzimšanas līdz 5 gadiem): fizisko aktivitāšu, mazkustīgas uzvedības un miega integrēšana. BMC public health, 17(5), 167-190.
- Budrienė, L., Strukčinskaitė, V.. (2020). Kustību attīstība un motorisko prasmju trenēšana zīdaiņiem. Viļņa: Viļņas Universitātes izdevniecība.