Padomi

Visgaidītākais pagrieziena punkts – bērnu sēdēšana – vingrinājumi

kūdikio sėdėjimas

Bērnu sēdēšana ir viens no gaidītākajiem attīstības pavērsieniem pirmajos dzīves gados. Pirms dažiem gadu desmitiem vecāki šo posmu mēdza sasteigt un bieži vien pārāk agri apsēdināja savus bērnus, izmantojot spilvenus, lai tos atbalstītu. Tomēr mūsdienu veselības aprūpes speciālisti iesaka nesteigties un pacietīgi gaidīt, līdz bērns būs gatavs šim posmam. Zīdaiņu veselības eksperti uzsver, ka bērna balsta un kustību aparātam jāattīstās pakāpeniski, tāpēc ir svarīgi neapdraudēt bērna stājas un mugurkaula veselību.

Vecāki pamana pirmās pazīmes, ka bērns vēlas sēdēt, jau četru mēnešu vecumā. Šajā vecumā bērns sāk kustēties uz priekšu, paceļot galvu uz augšu. Daži mazuļi to dara, guļot 45-60 grādu leņķī vai vecākiem turot viņus uz ceļiem, bet citi to dara pat guļot uz līdzenas virsmas. Tas ir tāpēc, ka mazuļa kakla kontrole un vēdera muskuļi jau ir uzlabojušies. Tomēr sēdēšanas fāzē ir nepieciešami arī citi stumbra muskuļi. Tātad ar vēdera muskuļiem vien nepietiek, un, pēc vecāku domām, ar šo vēlmi sēdēt var nepietikt sēdēšanas posmā. Mazulim ir jāpatīk gulēt uz vēdera, un viņam ir jāspēj atspiesties pret taisnu roku atbalstu. Tas norāda uz spēcīgu plecu joslu un stipriem muguras muskuļiem, kas ir būtiski labai sēdošajai pozai. Spēcīgi muguras muskuļi palīdzēs mazulim sēdēt taisni. Turklāt, kad bērns sēžot vēlas aizsniegt priekšā esošās rotaļlietas, spēcīgi muskuļi palīdzēs bērnam pēc rotaļlietu paņemšanas iztaisnoties un atgriezties sēdus stāvoklī. Arī bērnam vajadzētu pārvietoties no muguras uz vēderu abās pusēs. Tas liecina, ka mazuļa sānu stumbra muskuļi jau ir spēcīgi. Šie muskuļi būs svarīgi mazuļa sēdēšanai un līdzsvaram. Turklāt, tuvojoties sēdēšanas stadijai, daudzi mazuļi ar rokām sasniedz kājas un sāk nēsāt tās uz muti. Tas parādīs, ka gurnu kustīgums ir pietiekams, lai bērns varētu sēdēt, un ka bērna kājas būs ērtas sēdēšanai un nodrošinās stingru atbalstu.

Ceturtajā mēnesī veselības aprūpes speciālistiem jāveic vilces paraugs. Tas nozīmē, ka, guļot uz muguras, maigi pavelciet mazuli uz sevi, rokām apņemot mazuļa plaukstas locītavas. Pēc tam mazulim jācenšas pacelt galvu, pietuvināt zodu pie krūtīm un mēģināt apsēsties.

Piektajā mēnesī bērnam ir taisns roku atbalsts. Kad bērns sēž, viņam jau jāspēj sevi atbalstīt ar rokām sēdus stāvoklī. Tomēr šajā posmā bērna viduklis joprojām ir saliekts. Tātad šajā vecumā mēs tikai iepazīstinām bērnu ar sēdēšanas pozīciju, bet vēl nesēdinām bērnu. No aptuveni 5,5 mēnešiem. mēs varam iemācīt mazulim sēdēt uz sāniem.

Exercise: mācīt bērnu sēdēt uz sāniem

Kad bērns guļ uz muguras, ar vienu roku turiet kāju, kas saliekta pāri ceļgalam un sānos, bet ar otru roku turiet pretējās rokas plaukstu. Pēc tam uzmanīgi paceliet, pagrieziet uz sāniem un pavelciet uz augšu. Ja jūsu bērns ir gatavs iemācīties sēdēt, viņš ar brīvajām rokām balstīsies uz pamatnes un vēlēsies piecelties sēdus stāvoklī.

Bērnu pieskatīšana Bērnu pieskatīšana Bērnu pieskatīšana

Ja mazulis ir gatavs un vēlas sēdēt, mēs varam lēnām apsēsties viņam uz klēpja vai uz grīdas starp kājām. Sākumā ir svarīgi turēt krūškurvi, spēlēties ar bērnu un palīdzēt bērnam nostiprināties sēdus stāvoklī (skatīt piemēru attēlā). Ir ļoti noderīgi vingrināt bērnu ar vingrošanas bumbu. Tas nozīmē apsēdināt mazuli uz bumbas un, ar rokām ap vidukli un ar maigu spiedienu uz bumbu, ripināt bumbu uz priekšu un atpakaļ, pa kreisi un pa labi (skatīt piemēru attēlā). Ir ļoti svarīgi nesteigties un vērot, kā bērns cenšas līdzsvarot un attīstīt stumbra kontroli.

Tas palīdzēs bērnam pakāpeniski virzīties uz patstāvīgu sēdēšanu, iegūt stumbra kontroli un līdzsvaru, kā arī izvairīties no kritieniem. Zīdaiņi iemācās patstāvīgi sēdēt no sestā līdz devītajam mēnesim. Dažādu valstu vadlīnijās teikts, ka, ja bērns deviņu mēnešu vecumā vēl nesēž, tas tiek uzskatīts par “sarkano karogu” (brīdinājuma zīmi) un ir ieteicams vērsties pie veselības aprūpes speciālistiem.

Bērns iemācās sēdēt nedaudz vēlāk nekā tad, kad tas ir iestādīts sēdēt. Tas var ilgt līdz pat 10 mēnešiem. beigas. Bērns var sēdēt uz sāniem vai, ja viņš jau rāpo, no četru punktu stāvokļa, pagriežoties atpakaļ un noliekot sēdekli. Sēdēšanas vingrinājumi prasa koordinētu spēcīgo stumbra muskuļu darbu, un īpaši svarīgi ir stumbra sānu muskuļi. Tāpēc ir jāpārliecinās, ka bērns daudz laika pavada, guļot uz vēdera un spēlējoties uz sāniem.

Zīdaiņi jāklāj palīgierīcēs, kad viņi jau ir ieguvuši stumbra kontroli, un sēdus stāvoklī tie nedrīkst pagriezties uz sāniem vai sēdēt sakumpušā jostasvietā. Šo iemeslu dēļ daži bērnu sēdeklīšu ražotāji iesaka mazuļus likt bērnu krēslā no sešu mēnešu vecuma.

Pētījumi liecina, ka sēdēšanas attīstība ir cieši saistīta ar kognitīvo un valodas attīstību. Kopumā kustību attīstība sniedz zīdaiņiem jaunas iespējas iepazīt apkārtējo pasauli, un, uzlabojot kustību prasmes, mainās uztveres, izziņas un psihosociālā attīstība. Sēdēšana paātrina bērna izziņu, vides analīzi un apguvi, kā arī attīsta sīko motoriku un kustību daudzveidību. Tas ietekmē arī bērna uztveres attīstību un paātrina valodas prasmju attīstību. Patstāvīgas sēdēšanas attīstīšana ir būtiska bērna vispārējai attīstībai. Tomēr visam savs laiks, tāpēc bērnu veselības eksperti iesaka sākt attīstīt sēdēšanas prasmes, kad bērns ir gatavs.

Bērnu pieskatīšana Bērnu pieskatīšana

Lekcija. fizioterapeite Vaiva Selevičienė

 

Literatūra

  1. Kretch KS, Marcinowski EC, Hsu LY, Koziol NA, Harbourne RT, Lobo MA, Dusing SC. Mācīšanās un sociālās mijiedarbības iespējas zīdaiņu sēdēšanas laikā: sēdēšanas atbalsta, sēdēšanas prasmju un rupjās motorikas aizkavēšanās ietekme. Dev Sci. 2023;26(3):e13318. doi: 10.1111/desc.13318.
  2. Adolph KE, Franchak JM. Motoriskās uzvedības attīstība. Wiley Interdiscip Rev Cogn Sci. 2017;8(1-2):10.1002/wcs.1430. doi: 10.1002/wcs.1430.
  3. PVO Daudzcentru izaugsmes references pētījumu grupa. PVO Motoriskās attīstības pētījums: sešu motoriskās attīstības atskaites punktu sasniegšanas logi. Acta Paediatr Suppl. 2006;450:86-95. doi: 10.1111/j.1651-2227.2006.tb02379.x.
  4. Dosman CF, Andrews D, Goulden KJ. Uz pierādījumiem balstīts vecuma atskaites punkts kā attīstības uzraudzības sistēma. Paediatr Child Health. 2012;17(10):561-8. doi: 10.1093/pch/17.10.561.