Atsauksmes, Padomi

Mājsaimniecības darbi ar bērniem: droši produkti un padomi

namu ruosa su vaikais

Saskaņā ar zinātnisko statistiku bērnu akadēmiskie sasniegumi, atbildības sajūta un sociālās prasmes ir saistītas ar viņu iesaistīšanos mājas darbos agrā bērnībā [1]. Mājsaimniecības darbi var būt lieliska iespēja mācīt bērniem patstāvību, kārtību un sadarbību. Tā ir svarīga izglītības daļa, jo mazi bērni var iemācīties, kā rūpēties par māju un droši rīkoties ar mājsaimniecības produktiem.

Padariet tīrīšanu par spēli. Tam lieliski noderēs dabīgi tīrīšanas līdzekļi, piemēram, etiķis, dzeramā soda vai citronu sula. Galu galā, galvenais ir ieinteresēt bērnus, tāpēc ļaujiet viņiem izspiest citrona sulu vai ielejiet glāzē sodu, pēc tam iemērciet šķīdumā vecu zobu birsti un notīriet traipus paši. Protams, dažkārt dabīgie produkti var nespēt noņemt noturīgus traipus, un ir svarīgi pievērst uzmanību agresīvo tīrīšanas līdzekļu sastāvdaļām. Šeit ir uzskaitītas dažas sastāvdaļas, no kurām ieteicams izvairīties tīrīšanas līdzekļos:

 

 1. Hlors (nātrija hipohlorīts) – šādi produkti var būt bīstami, ja tie nejauši nonāk saskarē ar citiem tīrīšanas līdzekļiem, piemēram, skābēm vai amonjaku, kā rezultātā izdalās toksiski tvaiki, kas var izraisīt elpceļu bojājumus [2].
 2. Agresīvajos tīrīšanas līdzekļos nereti var atrast tādas sastāvdaļas kā formaldehīds, kas ir zināms kancerogēns, vai fosforskābe, kuras augstā koncentrācijā var būt bīstamas un izraisīt acu, ādas un elpceļu kairinājumu [2].
 3. Triklozāns ir viela, kas iedarbojas pret sēnītēm un baktērijām, un to var atrast dažādos mazgāšanas līdzekļos, ziepēs, zobu pastās un ķirurģiskās tīrīšanas līdzekļos. Šī ķīmiskā sastāvdaļa ir pazīstama ar savu endokrīno sistēmu graujošo iedarbību un var izraisīt alerģiskas ādas reakcijas [2, 3].
 4. Ftalāti ir ķīmiski savienojumi, kas ir sastopami dažādos produktos: smaržīgā kosmētikā un parfimērijā, mājsaimniecības produktos, bērnu rotaļlietās, plastmasas traukos, automašīnu detaļās un daudzos citos produktos. Ftalātus mājsaimniecības izstrādājumos var identificēt pēc ķīmiskiem nosaukumiem, piemēram, dietilftalāts (DEP), dimetilftalāts (DMP), di(2-etilheksil)ftalāts (DEHP), di-n-butilftalāts (DnBP), dibutilftalāts (DBP) un benzilbutilftalāts (BBP). Pievērsiet uzmanību izstrādājumu marķējumam, uz kura bieži vien ir norādīts, ka izstrādājums nesatur ftalātus [3].

 

Mājsaimniecības tīrīšanas līdzekļi, kas satur agresīvas sastāvdaļas, bērniem var izraisīt alerģiskas reakcijas un ādas kairinājumu [4]. Šo iemeslu dēļ ir ļoti svarīgi pēc tīrīšanas izvēdināt telpu, jo toksiskie tvaiki, nonākot gaisā, var izraisīt elpceļu vai acu kairinājumu. Ir svarīgi aizsargāt savus mazuļus un ļaut viņu organismiem pašiem veidot savu baktēriju fonu, tāpēc mēs neiesakām censties panākt tādu ideālu tīrību mājās kā slimnīcas operāciju zālē. Turpretī daži pētnieki uzskata, ka, gluži pretēji, pārāk tīra vide mājās var palielināt bērna alerģijas risku ilgtermiņā. Tāpēc šiem ikdienas darbiem mēs esam sagatavojuši jums dažus norādījumus, kā pagatavot ļoti efektīvus tīrīšanas līdzekļus, ko var pagatavot mājās:

Vannas istabai:

 • Apkaisiet tualetes podā cepamo sodu un etiķi un noslaukiet to ar tualetes birsti.
 • Vannas istabas un flīžu tīrīšanas līdzeklis. Virsmas apkaisiet ar cepamo sodu kā tīrīšanas pulveri, pēc tam uzspiediet etiķi uz sūkļa, noslaukiet virsmas un pēc tam noskalojiet ar ūdeni vai jebkuru citu vēlamo metodi.
 • Kaļķakmens un minerālu nogulšņu noņemšanas līdzeklis. Cieto kaļķakmens nogulsnes ap krāniem var mīkstināt, tādējādi tās ir vieglāk noņemt. Nosēdumus pārklājiet ar etiķī samitrinātiem papīra dvieļiem. Pirms tīrīšanas atstājiet papīra dvieļus uz aptuveni 1 stundu (īpaši piemēroti hromētām virsmām, lai hroms būtu tīrs un spīdīgs).

Mēbeļu tīrīšana:

 • Smidzinātājā samaisiet 3 daļas olīveļļas un 1 daļu etiķa un notīriet mēbeles ar tīru, mīkstu drānu.

Grīdu tīrīšana:

 • Koka grīdas mūsdienās kļūst arvien populārākas, un ražotāji bieži vien piedāvā “īpašus” tīrīšanas līdzekļus, taču etiķim un ūdenim ir līdzīga iedarbība.Tīrot koka grīdas, uz vienu spaini karsta ūdens izmantojiet 1 glāzi etiķa.Etiķis palīdz attaukot grīdu un atdzīvināt to, turklāt, ja nepieciešams, varat nedaudz dabīgā tīrīšanas līdzekļa pievienot spainī ūdens.

 

Atsauces saraksts:

 1. Lemire et al. kairinošu tīrīšanas līdzekļu iedarbība mājsaimniecībā un astma sievietēm. Environment International. Vol. 144, 2020https://doi.org/10.1016/j.envint.2020.106017
 2. Joseph S. Bukalasa, Bert Brunekreef, Gerard H. Koppelman, Judith M. Vonk, Ulrike Gehring, Use of cleaning agents at home and respiratory and allergic symptoms in adolescents: The PIAMA birth cohort study, Environment International, 128, 2019, Pages 63-69, ISSN 0160-4120, https://doi.org/10.1016/j.envint.2019.03.049.
 3. Gharpure, R., Hunter, C.M., Schnall, A.H., Barrett, C.E., Kirby, A.E., Kunz, J., Berling, K., Mercante, J.W., Murphy, J.L. un Garcia-Williams, A.G. (2020), Knowledge and practices regarding safe household cleaning and dezininfection for COVID-19 prevention – United States, May 2020. Am. J. Transplant., 20: 2946-2950. https://doi.org/10.1111/ajt.16300.
 4. Jean-Yves Maillard, Sally F. Bloomfield, Patrice Courvalin, Sabiha Y. Essack, Sumanth Gandra, Charles P. Gerba, Joseph R. Rubino, Elizabeth A. Scott, Reducing antibiotic prescribing and addressing the global problem of antibiotic resistance by targeted hygiene in the home and everyday life settings: a position paper, American Journal of Infection Control,Vol. 48, Issue 9, 2020, p.p.: 1090-1099, ISSN 0196 6553,https://doi.org/10.1016/j.ajic.2020.04.011.