Vai esat dzirdējuši par bisfenolu A (BPA)? Tas ir organisks, ūdenī šķīstošs savienojums, kas joprojām ir sastopams dažos plastmasas pārtikas un dzērienu iepakojumos. Pētījumi liecina, ka pat mazās devās šis savienojums ietekmē hormonus un var izraisīt endokrīnos traucējumus. Zinātniskajā literatūrā minētas arī vairākas nevēlamas blakusparādības, piemēram, vielmaiņas traucējumi, aptaukošanās, autisms, endometrioze, sirds un asinsvadu slimības, reproduktīvais vēzis, auglības problēmas, olnīcu cistas, uzmanības deficīts un hiperaktivitātes traucējumi [1]. Diemžēl visas šīs blakusparādības var izraisīt tas, ka ražotāji dažādu pārtikas un dzērienu iepakojumu ražošanā izmanto lētu plastmasu, no kuras BPA nonāk pārtikas produktos. Lai izvairītos no šādiem riskiem, Eastman Chemical Company pauda bažas par BPA savienojumiem pārtikas iepakojumos un izstrādāja kopolimēru – Tritan plastmasu, lai aizstātu polikarbonātu, kas bija tirgū valdošais polikarbonāts [2].
Tas ir īpaši izstrādāts un ražots plastmasas veids, kas nesatur BPA un BPS. Tritāna plastmasu izmanto plašā izstrādājumu klāstā, piemēram, traukos, pudelēs, krūzēs, darbarīkos, dzērienos un pārtikas uzglabāšanas un pārstrādes iekārtās [2]. Tā ir arī viena no plastmasām, ko izmanto pat medicīnā [3]. Īpaši svarīgi ir izlasīt sastāvdaļas uz trauku, kas ir saskarē ar pārtiku, marķējuma. Dažas plastmasas, īpaši polikarbonāts (PC), var saturēt BPA vai citus bisfenolus, kas var nokļūt pārtikā vai dzērienos. Vēl viena tirgū ļoti populāra plastmasa ir polivinilhlorīds (PVC). To izmanto pudeļu un plēvju ražošanā, taču ir zināms, ka tā potenciāli var radīt blakusiedarbību – hlora klātbūtni pārtikā [4]. Tātad, runājot par Tritan un tā priekšrocībām salīdzinājumā ar citām plastmasām, tas tirgū izceļas ar vairākām īpašībām:
- Izturīgs pret smakām un garšām: tritāns neabsorbē garšas un smaržas, tāpēc tas ir piemērots izmantošanai pārtikā. Tas nozīmē, ka šādos traukos var droši uzglabāt dažādus šķidrumus un pārtikas produktus [2].
- Temperatūras izturība: var lietot ledusskapjos un mikroviļņu krāsnīs. Tas nav pakļauts deformācijai, saskaroties ar karstiem vai aukstiem šķidrumiem. Svarīgi atzīmēt, ka no Tritan plastmasas izgatavotajiem traukiem ir temperatūras izturība līdz 96 °C. Tas nav piemērots tvaika sterilizatoriem vai verdošam ūdenim, jo liels karstums var izraisīt burku vai trauku deformāciju, ja tās pat vienu minūti atstāj verdošā ūdenī [5].
- Izturība un noturība pret skrāpējumiem un traipiem: Tritan plastmasa ir salīdzinoši izturīga pret skrāpējumiem, tāpēc tā ilgstoši saglabā savu skaidrību un zīmola izskatu. Savukārt citas plastmasas var būt jutīgas pret skrāpējumiem un plaisām. Tas var ne tikai samazināt produkta izturību, bet arī radīt iespēju pārtikas daļiņām iekļūt plaisās, kas var radīt labvēlīgus apstākļus baktēriju attīstībai [4].
- Pārstrāde: lai gan tās izturības un ķīmiskā sastāva dēļ tas var būt sarežģīts process, literatūra liecina, ka šo plastmasu var pārstrādāt. Tritāns ir klasificēts ar 7. numuru, kas ir pazīstams kā jaunā plastmasas klasifikācija.
- Vieglums: tā ir vieglāka nekā stikla pudeles, tāpēc to ir ērtāk lietot, īpaši, kad vecāki baro bērnu naktī.
Jebkuram produktam ir svarīga apkope, un vislabāk ir ievērot ražotāja norādījumus. Mums ir daži vispārīgi padomi, kā kopt traukus, kas izgatavoti no Tritan plastmasas:
- Izvairieties no tiešas saules gaismas iedarbības: ilgstoša saules gaismas iedarbība var mainīt plastmasas krāsu un īpašības.
- Pēc katras lietošanas reizes nekavējoties noskalojiet. Izstrādājumus ieteicams mazgāt ar siltu ūdeni un maigu trauku mazgāšanas līdzekli. Tas nodrošinās, ka ēdiena atliekas nepielīp pie virsmas un neiekļūst plastmasas virsmā.
- Trauku mazgājamās mašīnas tīrīšana un ēdiena sildīšana mikroviļņu krāsnī. No Tritan plastmasas izgatavotos izstrādājumus ir droši mazgāt trauku mazgājamajā mašīnā. Lai gan sabiedrība pēdējā laikā apšauba mikroviļņu krāšņu krāsns izmantošanu jebkādu pārtikas produktu sildīšanai, vajadzības gadījumā ir iespējams sildīt ēdienu Tritan plastmasas traukos [5].
Ir svarīgi atcerēties, ka Tritan plastmasa ir droša un izturīga, tomēr tā ir pareizi jāuztur un jāizmanto saskaņā ar ražotāja norādījumiem. Tā ir populāra izvēle tiem, kas vēlas izvairīties no BPA un BPS plastmasas izmantošanas bērnu vai zīdaiņu pārtikas un dzērienu uzglabāšanai.
Atsauces saraksts:
- Khalili Sadrabad, E., Hashemi, S. A., Nadjarzadeh, A., Askari, E., Akrami Mohajeri, F., & Ramroudi, F. (2023). Bisfenola A izdalīšanās no pārtikas un dzērienu taras – pārskats. Food Science & Nutrition, 11, 3718 3728. https://doi.org/10.1002/fsn3.3398
- Kubicova M, Eckardt M, Simat TJ. Oligomēru migrācija no Tritan™ kopoliestera: hidrolīzes pielietojums kopējā oligomēra noteikšanai. Food Addit Contam Part A Chem Anal Control Expo Risk Assess. 2023 Aug;40(8):1074-1095. doi: 10.1080/19440049.2023.2232244. Epub 2023 Jul 25. PMID: 37489979.
- Umamaheswari, V. Kanchana Devi, A. Karmel, A. David Maxim Gururaj, Nebojsa Bacanin; IoT-WBH – Internet of things based water bottle for better health. AIP Conf. Proc.30 novembris 2022; 2516 (1): 090002. https://doi.org/10.1063/5.0109662
- Verena N. Schreier, Emre Çörek et al. Evaluating the food safety and risk assessment evidence-base of polyethylene terephthalate oligomers: A systematic evidence map, Environment International, Volume 176, 2023,107978,ISSN 0160-4120,https://doi.org/10.1016/j.envint.2023.107978.
- Esho, Olawunmi: MICROWAVE HEATING EFFECT ON OVERALL MIGRATION OF CHEMICALS FROM FOOD CONTAINERS SOLD IN THE U.S. https://doi.org/10.7298/yvew-de57.