Padomi

Bērna miega regresija – pirmie 12 mēneši

kūdikių miego regresas

Runājot par bērnu miegu, iespējams, visvairāk jautājumu saņemu par miega regresiju. Vai tie patiešām rodas visiem zīdaiņiem? Kāpēc tās rodas un ko darīt to laikā? Vai no tā var izvairīties? Šie ir jautājumi, kas vecākus ar maziem bērniem bieži vien satrauc vai pat biedē.

Bet, pirms mēs pievērsīsimies regresijas periodiem, uz brīdi apstāsimies un paskatīsimies uz bērna dzīves pirmo gadu ar jaunām acīm. Progress, kas šajā laikā notiek, ir, maigi izsakoties, neticams – mazuļi no bezpalīdzīgiem zīdaiņiem kļūst par mazuļiem ar savām kājām! Spēj ēst pieaugušo pārtiku, atpazīt cilvēkus, sazināties ar savām vēlmēm/vajadzībām un bieži vien pat pateikt savus pirmos vārdus. Visas šīs jaunās prasmes prasa neprātīgu smadzeņu jaudu: jaunu nervu savienojumu veidošanu, bagātīgas informācijas apstrādi un apgūtā nostiprināšanu. Kā jūs domājat, kad notiek jaunas pieredzes “klasificēšana”? Tieši tā – tas notiek, kamēr jūs guļat! Tāpēc ir pilnīgi saprotamas mazuļu pastāvīgi mainīgās miega tendences.

Tātad, ja bērna miegs ir traucēts, tas bieži vien nozīmē, ka viņš vai viņa kaut ko ļoti intensīvi pēta un smadzenēs notiek ļoti aktīvi procesi. Tāpēc, atkal un atkal pieceļoties pie mostošā mazuļa, vismaz atgādināsim sev, ka šeit nekas nav nepareizs, vienkārši bērns ir sasniedzis citu attīstības posmu. Tātad mēs nevirzāmies atpakaļ, bet gan uz priekšu!

 

4 mēnešu miega regresija

Iespējams, visnozīmīgākā miega regresija un periods, ko vecāki gaida ar lielāku vai mazāku satraukumu. Interesanti, ka šī miega regresija patiesībā pavada ļoti svarīgu bērna attīstības posmu, kad mainās miega cikla struktūra. No jaundzimušā miega, kuram bija tikai divas fāzes – dziļa un sekla, mazuļa miega cikls mainās un sāk līdzināties mūsu, pieaugušo, miegam.

Nav pārsteidzoši, ka šādas būtiskas pārmaiņas var izjaukt mazuļa miega režīmu, izraisot biežākus pamošanās naktīs vai īsākus dienas miegus. Iespējams, visatpazīstamākā šī regresa pazīme ir tā, ka zīdaiņiem ir grūtāk aizmigt. Bieži vien ierastās palīdzības metodes ir kļuvušas neefektīvas un ir nepieciešama intensīvāka palīdzība. Dažreiz regresija ietekmē tikai nakts miegu, kad bērni sāk mosties ik pēc 1-2 stundām, bet var būt arī tā, ka mēs pamanām izmaiņas tikai dienas miegā, kad ir grūtāk aizmigt vai tas kļūst īsāks.

Tiesa, lai gan miega cikls mainās, ne visi vecāki pamana regresa pazīmes. Ja joprojām jūtat, ka jūsu mazuļa miegs pēkšņi ir kļuvis nemierīgāks, galvenais – nav jābīstas. Pievērsiet uzmanību bērna noguruma pazīmēm, un, iespējams, jums būs jāpaliek mazliet ilgāk. Ievērojiet konsekventu dienas ritmu, ievērojiet mazuļa gulētiešanas laiku un nebrīnieties, ja miegs būs īsāks – tādā gadījumā būs nepieciešams vairāk.

Šajā intensīvākajā periodā pārliecinieties, ka jums ir laiks atpūsties SAU. Dienas laikā gulēt, ļaut radiniekiem vai draugiem stumt ratiņus, pazemināt mājsaimniecības aprūpes standartus. Ir ziņots, ka šī regresija var ilgt 2-6 nedēļas.

 

8-10 mēnešu miega regresija

Pēc 4 mēnešu pieredzes šī regresija jūs diez vai var nobiedēt. Parasti tā parasti ir mazāk intensīva, un bieži vien to var mazināt ar lielu devu tuvības un maiguma. Viens no galvenajiem sliktā miega iemesliem šajā periodā ir šķiršanās trauksme. Tomēr nemierīgu miegu var ietekmēt arī aktīva fiziskā attīstība – šajā periodā mazuļi parasti sāk rāpot, cenšas nostāties, zobu raustīšanās un pieaug vēlme attīstīt runu.

Bet atgriezīsimies pie separācijas trauksmes, kas bieži vien visskaidrāk ir redzama mazu bērnu mātēm. Un ne tikai pamanīt, bet varbūt pat vēl vairāk – mazuļa formu, kas pieguļ pie jūsu kājām. Kas šeit notiek? Šajā vecumā mazuļi jau sāk ļoti skaidri atšķirt cilvēkus, izvēlēties, ar ko jūtas visdrošāk, un skaidri paust savu protestu, ja tuvumā nav viņu mīļākās personas. Tas ir arī laiks, kad bērns sāk izprast priekšmetu pastāvību – kad mamma aiziet uz nākamo istabu, viņa nepazūd un viņu var piezvanīt. Taču pati viņas aiziešana ir ļoti satraucoša.

Visas šīs pārmaiņas un uztveres rada daudz neskaidrību mazuļa smadzenēs, kas nobriest. Bažas par šķiršanos no mātes un drošība, ka jūtos ar visu savu ķermeni.

Bieži vien bērni, kas kopš bērnības gulējuši savās gultiņās, šajā periodā pārceļas uz vecāku gultu, jo nejūtas droši, guļot vieni. Un nakts pamošanās laikā dažkārt pietiek tikai ar apskāvienu vai rokas satveršanu, lai palīdzētu mazulim nomierināties un aizmigt.

Šī regresija arī iezīmē laiku, kad mazuļu dienaskārtībā ir palikušas tikai divas pēcpusdienas. Tāpēc ir vērts pievērst uzmanību tam, vai esam mainījuši savu dienas režīmu, jo pārāk ilgs miegs dienas laikā var ietekmēt biežākas pamošanās naktī. Izmantosim arī spēles, kas palīdz atvieglot atdalīšanos – paslēpes, pakaļdzīšanās, slēpšanās un lietu meklēšana zem segas, visas spēles, kurās mēs atdalāmies un atkal apvienojamies. Arī dienas laikā pavadīsim vairāk laika, samīļojot, nēsājot un esot tuvumā, lai drošības pilnam mazulim būtu vieglāk iemigt nakts miegam.

Šajā aktīvajā periodā miega izmaiņas var notikt vairākas reizes, īsās epizodēs, kas ilgst 1 līdz 2 nedēļas.

 

12 mēnešu regresija

Vai jūs sakāt, ka mēs tikko esam pārvarējuši vienu regresu un jau gatavojamies jaunam? Tas nav nekāds pārsteigums, ņemot vērā attīstības intensitāti pirmajos gados! Bieži vien šīs regresijas sākumu iezīmē lielas pārmaiņas bērna dzīvē – spēja staigāt kā mamma un tētis! Iespējams, ka mazulis, kurš ir sācis staigāt, var būt tik ļoti sajūsmināts par jauno prasmi, ka mēģina nostāties naktī. Miegā.

Šīs regresijas laikā kucēni bieži vien sāk atteikties no otrās snaudas. Tas var šķist kā zīme, ka mums jāpāriet uz miegu dienas laikā. Taču nesteigsimies, jo bērns var pārgurt. Šīs izmaiņas parasti ir īslaicīgas, un pēc 1-2 nedēļu ilgas otrās miega bez miega apakšgrupas lietošanas zīdaiņi atgriežas pie savas parastās 2 dienu apakšgrupas.

Bērnam var būt ļoti grūti aizmigt arī naktī. Šķiet, ka vēlaties gulēt, bet it kā kaut kas neļauj jums aizmigt. Tas atkal ir saistīts ar aktīvu smadzeņu darbību un grūtāku pāreju no aktivitātēm, kurās katru dienu apgūstat kaut ko jaunu, uz miega noskaņojumu. Konsekvence ikdienas rutīnā ir svarīgāka nekā jebkad agrāk, un jums var būt nepieciešams arī vairāk klusuma laika, sagatavošanās un klusākas darbības pirms gulētiešanas.

 

Regresija vai kas cits?

Tomēr regresija var rasties arī citu iemeslu dēļ:

  • Zobu augšana;
  • Alerģijas un pārtikas nepanesamība;
  • Ir nepieciešamas izmaiņas dienas ritmā;
  • Miega paradumi, kuriem nepieciešams vecāku atbalsts;
  • Izmaiņas jūsu mazuļa dzīvē (pārcelšanās uz citu mājvietu, ceļošana, citas pārmaiņas);
  • Laika maiņa vai būtiskas temperatūras izmaiņas.

Tāpēc vienmēr raudzīsimies plašāk, lai atrastu labākos veidus, kā palīdzēt savam mazulim un arī sev.

 

Raksta autore ir zīdaiņu un bērnu miega speciāliste Dovile Šafranauske.

Uzziniet vairāk par mazuļu attīstību, miegu un citiem aktuāliem jautājumiem Mylu.lt semināros. Izmantojiet kodu KOBI-10, lai saņemtu 10% atlaidi visiem semināriem, kolekcijām un abonementiem.