Interesanti fakti

4 mīti par bērna pirmajiem zobiem

Kad gadu no gada rūpējamies par saviem zobiem, šķiet, ka rūpes par mazuļa pirmajiem zobiem būs joks! Tomēr šeit mēs jūs labosim, jo tieši pirmajiem zobiem ir jāpievērš uzmanība, lai jūsu mazulis varētu priecāties par pareizu sakodienu un  veselīgu smaidu. Tāpēc šodien mēs dalīsimies ar dažiem mītiem, kas joprojām nomāc lielāko daļu vecāku 🙂

Bērna pirmie zobi nav tik svarīgi. Diemžēl, dārgie draugi, tas ir īsts MĪTS:(!

Mēs visi zinām, ka mazuļa pirmie zobi ir pagaidu un ar laiku izkrīt. Tomēr nav noslēpums, ka tām ir daudz funkciju, kas ietekmē bērna turpmāko attīstību. Veseli pirmie zobi ir ļoti svarīgi košļāšanai, jo tad veidojas bērna sejas un žokļa forma, kas ir ļoti svarīga arī vēlāk esošajiem zobiem.  Turklāt, ja zobi netiek pietiekami kopti, tie izkrīt diezgan agri.  Izkritušo zobu vietā stājas citi tuvumā esošie zobi, deformējot sakodienu un neatstājot vietu vēlāk augošajiem zobiem.

Protams, sakodienu var izlabot ar dažāda veida plāksnītēm, breketēm vai ķirurģiski, taču zobu novārtā atstāšana var ietekmēt arī bērna runas attīstību, kas bieži vien ir neatgriezeniska.

Kad izšķiļas pirmie zobi, mazuļi parasti slimo. Protams, vienmēr pastāv iespēja, ka jūsu mazulis saslims, taču atkal jāsaka, ka šī teorija ir MĪTS:( Lai gan, iespējams, esat dzirdējuši, ka zobu raušana izraisa caureju, drudzi un virkni citu problēmu, jaunākie pētījumi liecina, ka patiesībā visi šie simptomi ir diezgan viegli. Tas parasti izpaužas kā smaganu kairinājums un bērna aizkaitināmība. Dažiem zīdaiņiem var nedaudz paaugstināties temperatūra, bet, ja drudzis ir 38 vai vairāk, tas noteikti nav augošu zobu simptoms.

Jūsu mazuļa zobi jātīra reizi dienā. Diemžēl, kārtējo reizi mums ir jānopūlas, jo tas ir tikai vēl viens MĪTS 🙁 Zobus vajadzētu tīrīt vismaz divas reizes dienā. Kā zināms, mutē dzīvo lielākā daļa baktēriju, un ilgs laika periods, kad zobi netiek tīrīti, ir ideāla augsne baktērijām, kas var radīt kariesu un bojāt zobu struktūru.

Mēs arī iesakām rūpēties par mazuļa mutes dobumu pirms zobu raušanas sākuma, kas arī pasargās mazuli no baktērijām. Ieteicams izmantot mitru un mīkstu dvieli.

Un, kad mazulim parādās pirmie zobiņi, izmantojiet vismīkstāko birstīti, kādu vien varat atrast, jo mazuļa smaganas ir ļoti jutīgas, un rupja birstīte var tās bojāt. Arī diegs!

Pirmais zobārsta apmeklējums jāplāno, kad bērnam ir trīs gadi. Tas atkal ir mīts 🙁 Kā jau iepriekš minējām, par mazuļa zobiem ir jārūpējas jau no paša sākuma, tāpēc arī zobārsta apmeklējumu ieteicams plānot, kad mazulim izšķiļas pirmais zobiņš, vai pirms bērna pirmās dzimšanas dienas.

Pat 60 % bērnu līdz 5 gadu vecumam pirmās zobu sāpes rodas tāpēc, ka zobu problēmas tiek atklātas pārāk vēlu, tāpēc nebaidieties sazināties ar zobārstu, kad parādās pirmais zobs.

Pirmās vizītes laikā zobārsts veiks apskati un novērtēs jūsu mazuļa zobu problēmu risku, kā arī noteikti sniegs jums noderīgus padomus, lai jūsu mazuļa zobi būtu labi un veselīgi. Protams, neaizmirstiet, ka jūsu mazulim zobārsts jāapmeklē ik pēc 6 mēnešiem. kopš pirmā apmeklējuma.

Vairāk padomu www.kobioki.lt

Ar mīlestību,

Kobi.lt komanda