Jaundzimušo āda atšķiras no pieaugušo ādas, tāpēc pirmdzimtais var būt izaicinājums, mēģinot izlemt, kādu kosmētiku lietot mazuļiem.
Kad bērns piedzimst, viņa ādas barjera diezgan ātri pielāgojas sausai videi, bet šīs aizsargbarjeras attīstība turpinās vairākus gadus. Epidermas ārējais (stratum corneum) slānis ir atbildīgs par ūdens saglabāšanu ādā un aizsargā dziļākos ādas slāņus no bīstamu vielu iekļūšanas [1], taču šis slānis zīdaiņiem ir plānāks nekā pieaugušajiem. Ir arī novērots, ka dabīgo mitrinošo faktoru (NDF), kas darbojas kā mitrinātāji, koncentrācija mazu bērnu ādā ir mazāka nekā pieaugušo ādā [2]. Šo iemeslu dēļ zīdaiņu āda ātrāk uzsūc ūdeni, bet arī ātrāk to zaudē un ir pakļauta dažādiem dermatīta veidiem.
Ir kļuvis ierasts lietot dažādus kosmētikas līdzekļus, lai aizsargātu un stiprinātu mazuļa ādu, taču, ņemot vērā to, ka to ir tik daudz, var būt grūti izvēlēties pareizos produktus. Ir dažas galvenās sastāvdaļas, kas visvairāk baro ādu, un tās būtu jāmeklē uz bērnu kosmētikas etiķetēm.
Atšķirība starp pieaugušo un bērnu ādu/ Foto. no eltean.com
Emolizējošie līdzekļi ir kosmētikas sastāvdaļu veids, kas ietver tādas izejvielas kā eļļas, vaski, tauki un vazelīns. Emolienti ir drošs un efektīvs veids, kā stiprināt ādas barjeru, nodrošinot sausu bērnu ādu ar lipīdiem, kas uzlabo tās barjeras īpašības [3].
Viens no kosmētikas līdzekļos visnoderīgākajiem mīkstinošajiem līdzekļiem ir jojobas eļļa(Simmondsia Chinensis Seed Oil), kas ir bagāta ar A, D, E vitamīniem, antioksidantiem un neaizstājamām taukskābēm. Tas baro un baro ādu, kā arī var palīdzēt ar ādas problēmām, piemēram, ekzēmu un izsitumiem. Tā kā tas ir bagāts ar keramīdiem, tas var arī stiprināt ādas barjeru, un, tai nostiprinoties, āda ilgāk spēj saglabāt mitrumu.
Vēl viena noderīga viela cīņai ar sausumu zīdaiņiem ir CocosNucifera eļļa, kurai piemīt pretiekaisuma un pretmikrobu īpašības, jo tajā ir augsta laurīnskābes koncentrācija [4]. Eļļā esošā linolskābe stimulē šūnu atjaunošanos, palīdz stiprināt ādas barjeru, saglabā mitrumu ādā un palīdz to mīkstināt un izlīdzināt. Eļļa veido aizsargājošu, ūdensnecaurlaidīgu slāni uz ādas, samazinot transepidermālo ūdens zudumu.
Saldo mandeļu eļļa(Prunus Amygdalus Dulcis Oil) bieži atrodama arī sausas bērnu ādas kosmētikā. Saldo mandeļu eļļa satur līdz pat 60 % oleīnskābes [5], kas pazīstama arī kā omega-9 un palīdz uzturēt mitruma līmeni dermā un uzlabo ādas elastību. Tā satur arī skvalēnu, kas ir mūsu ādas aizsargbarjeras sastāvdaļa. Eļļā esošais beta-sitosterīns nomierina un mitrina ādu, A vitamīns iedarbojas pretiekaisuma un veicina ādas atjaunošanos, bet E vitamīns aizsargā ādu no ārējiem agresoriem.
Šī sviests(Butyrospermum Parkii (Shea) sviests) satur ļoti maz olbaltumvielu, kas var izraisīt alerģiju, un zinātniskajā literatūrā nav ziņots par ādas alerģijas gadījumiem pret šo sastāvdaļu [6]. Pateicoties sviestā esošajām oleīnskābei un stearīnskābēm, tam piemīt pretiekaisuma īpašības un tas var atjaunot ādas lipīdu barjeru, kas novērš mitruma iztvaikošanu.
Vēl viena sastāvdaļa, kas cīnās ar zīdaiņu ādas sausumu un kuru ir vērts pieminēt, ir vazelīns(petrolatums). Tā ir viena no labākajām tirgū pieejamajām sastāvdaļām, kas palīdz saglabāt mitrumu ādā, samazinot transepidermālo ūdens zudumu līdz pat 99 %. Lai gan šī mīkstinošā viela ir iegūta no naftas, no tās nav jābaidās – tā ir ārkārtīgi inerta viela, kas ādā neveic nekādas ķīmiskas izmaiņas, tāpēc vazelīns tiek uzskatīts par hipoalerģisku sastāvdaļu[7]. Turklāt šī viela tiek uzskatīta par nekomedogēnu.
Raksta autore Goda Jašinskaitė, ķīmiķe
Atsauces saraksts
1. Wertz PW. Stratum corneum lipīdi un ūdens. Exog Dermatoloģija [Internet]. Karger Publishers; 2004 [cited 2023 Mar 31];3:53-6. Pieejams: https://www.karger.com/Article/FullText/86155
2. (PDF) Attīrīšanas līdzekļu izstrāde bērnu ādas unikālajām vajadzībām [Internet]. [cited 2023 Mar 31]. Pieejams: https://www.researchgate.net/publication/257341452_Designing_cleansers_for_the_unique_needs_of_baby_skin
3. Simpson EL, Chalmers JR, Hanifin JM, Thomas KS, Cork MJ, McLean WHI, et al. Ādas barjeras uzlabošana ar mīkstinošām vielām jau no dzimšanas nodrošina efektīvu atopiskā dermatīta profilaksi. J Allergy Clin Immunol [Internet]. Elsevier; 2014 [cited 2023 Mar 31];134:818. Available from: /pmc/articles/PMC4180007/
4. Intahphuak S, Khonsung P, Panthong A. Kokosriekstu eļļas pretiekaisuma, pretsāpju un pretdrudža darbība. http://dx.doi.org/103109/13880200903062614 [Internet]. Taylor & Francis; 2010 [cited 2023 Mar 31];48:151-7. Available from: https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/13880200903062614
5. Fernandes GD, Gómez-Coca RB, Pérez-Camino MDC, Moreda W, Barrera-Arellano D. Riekstu eļļu galveno un maznozīmīgo savienojumu ķīmiskā raksturošana: mandeļu, lazdu riekstu un pekanriekstu eļļas. J Chem. Hindawi Limited; 2017;2017.
6. Weinberger T, Sicherer S. Pašreizējās perspektīvas attiecībā uz alerģiju pret koku riekstiem: pārskats. J Astma Alerģija [Internet]. Dove Medical Press Ltd; 2018 [cited 2023 Apr 1];11:41-51. Pieejams: https://www.tandfonline.com/action/journalInformation?journalCode=djaa20
7. Draelos ZD. Ādas kopšanas zinātne: mitrinātāji. J Cosmet Dermatol [Internet]. John Wiley & Sons, Ltd; 2018 [cited 2023 Apr 1];17:138-44. Pieejams: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jocd.12490