Uncategorized @lv

Motoriskā attīstība no 0 līdz 6 mēnešiem

Pirmajā dzīves gadā bērna smadzenes un dažādas attīstības jomas mainās visstraujāk. Attīstības jomas ir savstarpēji atkarīgas, tāpēc veiksmīga motorikas attīstība sekmēs veiksmīgu un vienmērīgu vispusīgu attīstību.

Jaundzimušais bērns ir pirmais dzīves mēnesis šajā pasaulē. Šis periods ir veltīts organisma adaptācijai vides izmaiņām: temperatūrai, redzes un dzirdes stimulācijai. Tāpēc ir svarīgi nodrošināt mazulim drošību, siltumu un pieskārienu, kas viņam ir nepieciešams, lai viņš sāktu veidot uzticību videi un sev.

1 mēneša bērna attīstība

Pirmajos dzīves mēnešos kustību pamatā ir refleksi, tāpēc ir normāli, ka jaundzimušais spontāni spiež ar kājām vai kustina kājas un rokas. Ar laiku viņš pamazām atklāj savas ķermeņa daļas, un viņa kustības kļūst brīvprātīgas. Parasti, ja nav traucējumu, mazuļa zināšanas par sevi un pasauli un viņa kustības attīstās noteiktā secībā. Šeit ir svarīgi, lai vecāki sekmētu veiksmīgu augšanu, pareizi nēsājot un mainot guļus stāvokļus. Pirmajos mēnešos vajadzētu dominēt horizontālām nēsāšanas pozām, piemēram, “šūpuļa poza”, uz sāniem vai uz vēdera, bet dažkārt ir iespējams mainīt arī vertikālās pozīcijas, piemēram, “plecu nēsāšana” vai “ar seju pret pasauli”. Nēsājot bērnu, ir svarīgi mainīt gan nēsāšanas pozīciju, gan nēsāšanas sānus. Zinātniskā literatūra un prakse rāda, ka vecākiem bieži vien ir vēlamā nēsāšanas pozīcija, sānu un roku ērtums. Tas var izraisīt lielāku muskuļu aktivizāciju vienā bērna pusē un vēlāk asimetriskas kustības (ritošā, rāpošā, rāpošā).

Saskaņā ar Amerikas Pediatru asociācijas (APA) ieteikumiem zīdaiņi jau no pirmajām dzīves dienām jānovieto uz vēdera. Sākumā tam vajadzētu ilgt tikai dažas sekundes, bet ir svarīgi nebaidīties vingrināties gulēt uz vēdera, jo tas pakāpeniski nostiprinās galvas kontroli, bet pēc tam arī kakla, plecu joslas un muguras muskuļus. Tie ir svarīgi, lai kustība varētu vienmērīgi attīstīties. Lūk, aplūkojiet, kā bērns attīstās guļus un guļus stāvoklī dažādos vecumos.

Divu mēnešu veca bērna attīstība

Otrais mēnesis: guļot uz muguras, mazulim jāspēj atrast viduslīnija un vismaz 10 sekundes noturēt galvu vertikāli, mazuļa rokas joprojām kustas spontāni un ne pārāk koordinēti, kājas ir nedaudz saliektas pāri gurniem un ceļgaliem, un joprojām ir nelielas kājas. Mēs varam pamanīt, ka bērns aizvien ilgāk un ilgāk notur uzmanību un spēj fiksēt savu skatienu. Gulēdams uz vēdera, bērns tur rokas saliektas elkoņos, spēj pacelt galvu un noturēt to dažas sekundes, un viņa galva ir 45 grādu leņķī. Otrajā mēnesī ir svarīgi uzraudzīt, vai bērns ir pārāk saspringts, pārāk atslābis vai pagriež galvu vairāk uz vienu pusi.

3 mēnešus veca bērna attīstība

3. mēnesis: šis mēnesis ir īpaši svarīgs kā sākumpunkts bērna attīstības novērtēšanai. Gulēt uz muguras, bērnam jau jāatrod viduslīnija, jātur galva taisni, jāsavieno rokas, jānovelk tās pie mutes (tas stimulēs ne tikai pirkstu, bet arī valodas attīstību) un lēnām jāsniedzas pēc rotaļlietām. Tas norāda uz smalkās motorikas attīstības sākumu. Svarīgs ir arī uz vēdera pavadītā laika ilgums un kvalitāte. Bērnam jābūt spēcīgam apakšdelmu balstam, elkoņiem jābūt vienā līnijā ar plecu līniju, nevis tuvu ķermenim. Galva jātur 90 grādu leņķī vismaz vienu minūti. Amerikas Pediatru asociācija norāda, ka trīs mēnešus vecam mazulim 60 minūtes dienā ir jāpavada aktīvā guļus stāvoklī, vismaz 20 minūtes – uz vēdera. Tas ietver nēsāšanu, gulēšanu uz dažādām virsmām un bumbas ripināšanu ar vēderu uz leju. No 2-3 mēnešiem. Jūs jau tagad varat sākt mērķtiecīgus vai profilaktiskus vingrinājumus, masāžas un ūdens nodarbības. Trešajā mēnesī mēs varam pamanīt arī arvien vairāk emociju un to, ka bērns, uzrunāts, smaida, ko sauc par sociālo smaidu.

4 mēnešus veca bērna attīstība

Ceturtais mēnesis: līdz trešajam mēnesim bērns, guļot uz muguras, ir pacēlis kājas uz augšu, un līdz ceturtajam mēnesim kājām jābūt vairāk uz augšu nekā uz leju. Bērns lēnām sāk aizsniegt ceļgalus un tādējādi atklāj savas kājas. Šeit tiek aktivizēti stumbra un vēdera preses muskuļi, kā rezultātā bērns apgāžas uz sāniem ar kājām, kas paceltas uz vēdera. Spēcīgāki mazuļi pat pilnībā apgāžas. Parasti bērns no muguras uz vēderu apgāžas no 3 līdz 5 mēnešiem. Četrus mēnešus vecs bērns, guļot uz vēdera, var aizsniegt rotaļlietas, kas novietotas viņa priekšā. Citi mazuļi sasniedz rotaļlietas un paceļ roku no pamatnes.

5 mēnešus veca bērna attīstība

Piektais mēnesis: kad bērns guļ uz vēdera, mēs varam novērot, kā ir nostiprinājušies bērna plecu joslas un muguras muskuļi. Ja trešajā mēnesī bērns jau stingri gulēja uz vēdera un vēlāk iemācījās pārvietot svaru no vienas rokas uz otru, lai aizsniegtu rotaļlietas, tad piektajā mēnesī viņš jau cenšas pacelties nedaudz augstāk un atspiesties uz augšu, lai atbalstītos ar savām iztaisnotajām rokām. Taisnā roku balsts pilnībā nostiprina visu muguras muskulatūru no krustu kaula līdz kaklam. Bērnam ir svarīgi ne tikai spēt izstiepties ar rokām un atbalstīt sevi, bet arī spēt pacelt krūtis. Ļoti bieži mazuļi vispirms it kā peld un pēc tam izslīd ārā. Peldēšana nav vāja plecu josla, tā ir vieta, kur bērns sāk stiprināt muskuļus starp lāpstiņām, kas nākotnē būs svarīgi, lai spētu sēdēt un veidot pareizu stāju.

4-6 mēnešu vecumā mazuļi iemācās spēlēties guļot uz sāniem, bet, ja viņi to neprot, mēs varam viņus apgult uz sāniem, turēt viņu par rumpīti un spēlēties ar viņiem.

Daži zīdaiņi, guļot uz vēdera, jau cenšas pacelt dibenu uz augšu, it kā veidojot “telti”, kas ir rāpošanas un rāpošanas sākums. Tomēr šajos posmos joprojām būs nepieciešamas citas svarīgas kustības un aktīvas rokas un kājas.

6 mēnešus veca bērna attīstība

Sestais mēnesis. Gulēdams uz muguras un uz vēdera, bērns var aizsniegt rotaļlietas dažādos virzienos un apgāzties, lai sasniegtu rotaļlietu. Bērns spēj aizsniegt un satvert kājas, kas norāda, ka bērna gurnu kustīgums ir gatavs sēdēšanai. Tātad šis mēnesis ir svarīgs, jo, ja bērns ir pietiekami spēcīgs un torsa muskuļi ir gatavi, jūs varat lēnām sākt sēdēt bērnu un iemācīt viņam sēdēt uz sāniem. Mazulim jau būtu jāpārvietojas no muguras uz vēderu uz abām pusēm, jāguļ uz muguras, galva jābalsta uz muguras un jābalsta uz zoda, jātur nedaudz paceltā leņķī un jācenšas pārvietoties, it kā sēdētu, un, atrodoties uz vēdera, jāprot turēties vertikāli ar taisnām rokām un pat jāspēj no šīs pozīcijas aizsniegt rotaļlietas. Daži mazuļi spēj ne tikai apgāzties no muguras uz vēderu, bet arī apgāzties. Parasti mazuļi no vēdera uz muguras apgāžas 5-7 mēnešu vecumā.

Ir svarīgi ņemt vērā, ka katrs mazulis ir atšķirīgs un attīstās savā tempā, tāpēc vecākiem nevajadzētu salīdzināt savu mazuli ar citiem, bet gan palīdzēt mazulim attīstīties pareizi, viņu nēsājot, liekot uz sāniem un vēdera, spēlējoties ar viņu un motivējot interesēties par apkārtējo vidi.

Šī raksta autors: Lekcija. Kinez. Vaiva Selevičienė

Teksta pamatā ir turpmāk minētie avoti:

1. Pasaules profesionālās organizācijas: www.apa.com; www.pathways.org; www.aota.org.

2. Hewitt, L., Kerr, E., Stanley, R. M., & Okely, A. D. (2020). Laika pavadīšana uz vēdera un zīdaiņu veselības rādītāji: sistemātisks pārskats. Pediatrija, 145(6).

3. Carson, V., Lee, E. Y., Hewitt, L., Jennings, C., Hunter, S., Kuzik, N., … & Tremblay, M. S. (2017). Sistemātisks pārskats par fiziskās aktivitātes un veselības rādītāju saistību agrīnā vecumā (0-4 gadi). BMC public health, 17(5), 33-63.

4. Senju, A., Shimono, M., Tsuji, M., Suga, R., Shibata, E., Fujino, Y., … & Kusuhara, K. (2018). Zīdaiņu nespēja atspiesties guļus stāvoklī un turpmākā attīstība. Pediatrics International, 60(9), 811-819.

5. Gajewska, E., Moczko, J., Kroll, P., Naczk, M., Naczk, A., & Sobieska, M. (2021). Kā motorikas elementi 3 mēnešu vecumā ietekmē motoriku 6 mēnešu vecumā. Medicīna, 100(42).

6. Dosman, C. F., Andrews, D., & Goulden, K. J. (2012). Uz pierādījumiem balstīts vecuma atskaites punkts kā attīstības uzraudzības sistēma. Pediatrija un bērnu veselība, 17(10), 561-568.