Uncategorized @lv

Jaundzimušais mājās: pirmais mēnesis – tikai ēšana un gulēšana?

Bieži vien mēs intensīvi gatavojamies lielajai dienai – dzemdībām. Pēc tam viss ir jauns, īslaicīgs, dzemdību adrenalīns vēl nav izgarojis, un es domāju tikai par to, kā gribētu, lai drīz slimnīcas sienas nomainītu mājas vide.

Ufff, beidzot jaundzimušais mājās… un kas tad? Bieži vien mūsu galvās ir dažādi jautājumi un šaubas, un mums ir ļoti maz norādījumu par to, kā atrast sev vislabākās atbildes. Parunāsim par visbiežāk uzdotajiem jautājumiem, ko man uzdod vecāki, kuri cenšas iepazīt savu jaundzimušo.

Miegs. Kad, cik daudz? Ko darīt, ja viņš nemaz neguļ?

Leģenda, ka jaundzimušie bērni ēd un guļ tikai mājās, dažkārt var novest vecākus uz nepareiza ceļa un bieži vien liek viņiem būt diezgan noraizējušies. Patiesība ir tāda, ka jaundzimušajiem ir nepieciešams daudz miega, taču viņi guļ ļoti atšķirīgi.

Daži, šķiet, labprāt guļ visu dienu. Un tas ir labi, ja mēs regulāri pamostamies, lai zīdītu bērnu, un bērns guļ ne tikai dienā, bet arī naktī.

Ja naktī mēs saņemam aktivitāti un kņudināšanu, ir vērts pielikt pūles dienas laikā, lai mudinātu mazuļus gulēt. Starp pamošanos un aizmigšanu uz nākamo miegu nav ilgs laiks, apmēram 30-50 minūtes. Tā pakāpeniski tiks izveidots dienas un nakts ritms.

Tomēr var šķist, ka citi mazuļi nekad neguļ! Neļaujiet sevi maldināt. Ja jūsu bērns snauž pie krūts 10 vai 20 minūtes, tas ir miegs. Ne tādas, kādas redzamas mīlīgās jaundzimušo fotogrāfijās, bet gan pietiekamas, lai mazuļa nervu sistēma atpūstos. Praksē daži mazuļi vienkārši guļ īsos pauzēs.

Ir arī pilnīgi dabiski, ka jaundzimušie bērni iet gulēt ļoti vēlu dienā, no 23.00 līdz 2.00 naktī, kamēr veidojas dienas un nakts ritms. Tāpēc tiešām nav jāuztraucas, ja jaundzimušais pamostas mājās un vēlas tērzēt līdz pusnaktij.

Guļamā vieta. Kas ir drošs?

Neatkarīgi no tā, kur vecāki izlemj likt bērnu gulēt, es vienmēr iesaku ņemt vērā droša miega principu gan bērnu gultiņā, gan vecāku gultā. Ja jūsu mazulis ir barots ar krūti, mēs varam droši gulēt atsevišķi vai kopā.

Bieži vien nevis vecāki nosaka, kur bērns guļ, bet gan jaundzimušā miega temperaments, jutīgums un vajadzība pēc tuvības.

Aizmigusi zīdīšanas laikā. Vai tas nav nekas tāds?

Šķiet, ka zīdīšana ir ieguvusi “sliktu vārdu”, un mātes no tās bieži vien baidās, jo pastāv iespējama saikne starp zīdīšanu un miegu vēlākā vecumā. Tomēr šīs bailes nav pamatotas, jo īpaši, ja runa ir par jaundzimušajiem. Miega iemigšana bez raudāšanas ir visdabiskākais un ērtākais veids, kā jūsu mazulim aizmigt. Tāpēc neuztraucieties par nākotni (galu galā mēs nezinām, kā viss notiks) un barojiet savu mazuli tik daudz, cik viņš un jūs vēlaties.

Kas var traucēt mierīgākam miegam?

Daži no visbiežāk sastopamajiem miega traucējumiem ir jaundzimušo refleksi, kad bērni pamostas ar nevadāmām roku kustībām, un vēdera uzpūšanās.

Daudziem jaundzimušajiem, kuriem ir aktīvi jaundzimušo refleksi un uzbudināmība, ir ērtāk gulēt iesaiņotiem. Gādājot par mazuļiem, izvēlieties autiņbiksītes gudri. Ja jums traucē patiešām spēcīgas roku kustības, izvēlieties autiņbiksītes ar stingru piegulošo daļu. Un, ja vienkārši vēlaties mazulim vairāk mājīguma un siltuma, lieliski noderēs “maisiņveida” autiņbiksītes ar rāvējslēdzēju, kurās mazuļa rociņas atrodas tajā pašā vietā, kur ķermenis.

Vai es naktī pamostos, lai pabarotu?

Lai gan jūs vēlaties gulēt, es ļoti iesaku regulāri modināt savu jaundzimušo, lai barotu bērnu ar krūti nakts laikā. Tas ne tikai palīdzēs novērst pēkšņu cukura līmeņa pazemināšanos, palīdzēs bērnam palielināt svaru, bet arī pozitīvi ietekmēs zīdošās mātes piena ražošanu.

Nav arī pierādījumu, ka bērni, kas nav modināti pirmajā mēnesī, vēlāk guļ labāk nekā tie, kas tika modināti zīdīšanai. Tāpēc nav vērts riskēt.

Kas vēl?

Tas ir tikai dabiski, ka pirmajā mēnesī, kad jaundzimušais ir mājās, visa uzmanība un rūpes tiek veltītas viņam. Taču tikpat svarīga ir uzmanība vecākiem, īpaši mammai. Bieži vien šķiet, ka mājās atgriežamies ar milzīgu enerģijas pieplūdumu, taču, ja neatjaunojam savus resursus, tā var ātri izsīkt. Tāpēc vecākiem ir jārūpējas arī par savu atpūtu un regulāru, veselīgu uzturu. Galu galā, mēs rūpēsimies par bērnu vēl daudzus mēnešus, tāpēc es vēlos, lai es varētu saglabāt sevi jau no pirmajām dienām mājās.

Dovilė Šafranauskė

Uzziniet vairāk par mazuļu attīstību, miegu un citiem aktuāliem jautājumiem Mylu.lt semināros. Izmantojiet kodu KOBI-10, lai saņemtu 10% atlaidi visiem semināriem, kolekcijām un abonementiem.