Uncategorized @lv

Drošs ceļvedis: kā iepazīstināt mazuli ar ūdeni

Tiek uzskatīts, ka bērni, kas deviņus grūtniecības mēnešus ir bijuši ūdenī, arī pēc piedzimšanas jūtas ļoti ērti. Ir populāri mācīt mazuļus nirt un vingrot ūdenī. Ko domā eksperti? Kas vecākiem jāzina, dodoties uz baseinu kopā ar bērnu?

Vannā vai baseinā?

Vislabāk ir mazgāt zīdaiņus viņu pašu vannā, kur ūdens tiek pastāvīgi mainīts, neveidojas ūdens stagnācija un nav papildu ūdens dezinfekcijas līdzekļu. Baseina gadījumā, ja mammas ir pārliecinātas par visiem dezinfekcijas līdzekļiem, uzticas personālam, nebaidās, ka bērns var saaukstēties, un bērnam patīk vingrošana ūdenī, tās var apmeklēt nodarbības baseinā.

Katram bērnam ir jāmācās peldēt – agrāk vai vēlāk tas kļūs par vecāku uzdevumu. Tomēr ir daži bērni, kuri paniski baidās no ūdens. Šādus mazuļus nedrīkst spīdzināt un piespiest peldēt. Runājot par peldēšanu mājās, tiek teikts, ka 2 mēnešus vecs bērns atceras vienu dienu, 3 mēnešus vecs – vienu nedēļu un 6 mēnešus vecs – divas nedēļas. Tāpēc, ja bērnam kaut kas nepatīk vai no kaut kā baidās, mēģiniet vēlreiz pēc kāda laika, kad nepatīkamā pieredze būs aizmirsta. Taču esiet radoši. Zīdaiņi un bērni ir gudri, bet, izmantojot spēles, vecāki var padarīt pat visnepopulārākās darbības mīļas.

Vingrošanas ūdenī plusi un mīnusi

Lielākā priekšrocība ir pozitīvas emocijas, komunikācija ar mammu vai tēti un kontakts ar apkārtējo vidi. Nodarbības ūdenī palīdz atslābināties un atgriezties dzemdē, kā arī ir profilaktisks līdzeklis pret saaukstēšanos. Tomēr tas nepaātrina kustību attīstību, ko vecāki parasti sagaida. Arī tad, ja bērns tiek nēsāts vai mērcēts piespiedu kārtā, rodas bailes, un bērns nevar kliegt.

Vēl viens liels peldbaseinu trūkums, kas arī var izraisīt veselības problēmas, ir E. coli baktēriju klātbūtne, kuras izraisa infekcijas slimību – zarnu garo klepu. Šīs baktērijas ūdenī nonāk ar cilvēku vai dzīvnieku fekālijām. Ūdens autiņbiksītes ne vienmēr novērš šo problēmu, un, ja bērns noslīkst baseinā, jāmaina viss ūdens.

Peldēties baseinā nav ieteicams arī tad, ja bērnam ir ādas bojājumi, dermatīts, rētas un citas slimības. Īpaši atopiskā dermatīta gadījumā pēc peldēšanās var rasties iesnas, ko izraisa rinovīruss (akūta augšējo elpceļu infekcija, kas izraisa deguna gļotādas iekaisumu un iesnas).